2021. godinu je na prijedlog Ministarstva kulture i medija vlada RH proglasila Godinom čitanja

Na prijedlog Ministarstva kulture i medija, Vlada Republike Hrvatske proglasila je 2021. Godinom čitanja. Godina čitanja posvećena je širenju poruke „Čitajmo da ne ostanemo bez riječi” u namjeri da tijekom 2021. godine cijela Hrvatska čita zajedno. Iz tih razloga održali smo niz kvizova i radionica u prostoru školske knjižnice za učenike viših razreda naše Škole. Iste materijale kao i fotografije s istih radionica možete pogledati u nastavku.

Čitanje je put do znanja i novih spoznaja, a događaji i aktivnosti koji nas očekuju tijekom ove godine doprinijet će razvoju kulture čitanja i omogućiti što većem dijelu društva čitanje sa zadovoljstvom i razumijevanjem. Čitanje povećava emocionalnu inteligenciju i toleranciju. Čitanje nas odvodi u svjetove koje nikada ne bismo vidjeli, upoznaje nas s ljudima koje nikada ne bismo upoznali i omogućuje nam osjetiti emocije koje inače ne bismo osjetili.

Zašto je čitanje važno? Čitanje nam omogućuje bolje razumijevanje međuljudske komunikacije i rješavanje konflikata kao i potpunije shvaćanje onoga što nam u životu pomaže ili se pokazuje kao prijetnja. Ono pospješuje i doprinosi emotivnoj inteligenciji i toleranciji, razvoju samosvijesti i samopouzdanja te oblikuje vrijednosti koje imaju dugoročni učinak na kvalitetu života pojedinca, a time i društva u cijelosti. Ako bismo izdvojili samo deset minuta i posvetili ih čitanju tri stranice dnevno, bilo bi to više od tisuću stranica u godini, to bi moglo poslužiti kao dobar početak za motiviranje čitanja.

objavio: Siniša Roknić   datum: 19. 10. 2021.